Alergia na ziemniaki u dzieci – to nie żart

Alergia na ziemniaki. Brzmi jak żart, ale wcale żartem nie jest. Wbrew pozorom dotyka wielu osób, ale wiele osób nie kojarzy objawów. Wystarczy wykonać testy alergiczne, ale robią to tylko nieliczni. A nieleczona alergia na te produkty pokarmowe, może mieć bardzo poważne skutki.

Polska kuchnia opiera się na ziemniakach. Niejedna osoba została na nich wychowana. Traktowane są, jako wypełniacz, główny składnik drugiego dania. Dzieciom bardziej smakują, zwłaszcza z dodatkiem masełka i koperku, niż kasza jaglana lub pęczak. A placki ziemniaczane? Kto im się oprze? Mąka ziemniaczana, skrobia ziemniaczana jest wszechobecna w przysmakach dla dzieci i dorosłych. Ot, choćby wymienić kisiel, budyń i sernik.

Co robić, czego unikać, gdy testy alergiczne wskażą uczulenie na ten składnik pokarmowy?

Tak naprawdę, najbardziej uczula świeży ziemniak. Z tego względu alergolodzy alarmują, żeby dzieci nie pomagały rodzicom w obieraniu ziemniaków. Robienie pieczątek z ziemniaka, czy jeżyków jest wykluczone. W bezpośrednim kontakcie z alergenem, na ciele dziecka powstają krostki, które nawet mogą być ropne. W skrajnych przypadkach, może się to dla uczulonego dziecka, zakończyć katarem alergicznym a nawet astmą.

A co z przetworzonymi ziemniakami, poddanymi obróbce termicznej?

To już zależy od wysokości stężenia, wynikającego z testu alergicznego, zazwyczaj wykonanego z krwi. Skalę stężenia określają klasy od 0 do 6. Jeśli wynik wynosi 1, wtedy dziecko może spożywać przetworzone produkty zawierające skrobię ziemniaczaną, ale w niezbyt przesadnych ilościach i niezbyt często. Przykładowo dziecku można podać trochę umotanych ziemniaków. Można podać również budyń, ale jedną miseczkę a nie dwie. Niech dziecko zje trzy placki ziemniaczane a nie sześć. Organizm kilkulatka uczy się odporności, może zwalczyć alergię, ale jeśli będziemy podawać alergeny nieustannie i w dużych ilościach, możemy mu tylko zaszkodzić. Klasa 3, która mówi o wykryciu określonych przeciwciał, często kończy się objawami klinicznymi u dziecka. Mogą to być wysypki, ale nawet tak zwane rewolucje żołądkowe. Klasa 5 i 6, wskazuje bardzo wysokie miano przeciwciał. W takim przypadku wszelkie spożycie produktów ziemniaczanych jest zabronione.

Najlepszym rozwiązaniem, jest wykonywanie testów alergicznych u dzieci. Może nie jest to przyjemny zabieg, gdyż test wykonuje się z pobranej krwi, ale będziemy mieć pewność, że nie szkodzimy naszym maluchom. W przypadku faktycznego uczulenia, będziemy mogli w porę zareagować. Bez dokładnego badania i wywiadu lekarskiego, rodzice nie powinni sami podejmować żadnych decyzji, dotyczących zmian w jadłospisie malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Migrena u dzieci

niedz. kwiecień 28 , 2019
Alergia na ziemniaki. Brzmi jak żart, ale wcale żartem nie jest. Wbrew pozorom dotyka wielu osób, ale wiele osób nie kojarzy objawów. Wystarczy wykonać testy alergiczne, ale robią to tylko nieliczni. A nieleczona alergia na te produkty pokarmowe, może mieć bardzo poważne skutki. Polska kuchnia opiera się na ziemniakach. Niejedna […]