Bóle wzrostowe – koszmar dziecięcych nocy

Bóle wzrostowe są powszechną dolegliwością u dzieci. Najczęściej zgłaszają one bóle nóg nasilające się w nocy. Bóle wynikają z intensywnego wzrostu organizmu i nie są powodem do niepokoju. Jak rozpoznać ból wzrostowy i pomóc dziecku z nim sobie poradzić?

Charakterystyka bólu wzrostowego

Bóle wzrostowe dotykają od 25, do 40% dzieci pomiędzy 3, a 12 rokiem życia. Najczęściej skarżą się na nie przedszkolaki w wieku 4-6 lat. Dolegliwości pojawiaj się okresowo do kilkunastu razy w miesiącu i dotyczy obu kończyn dolnych. Co jest istotne bolą mięśnie, a nie stawy. Dziecko będzie pokazywać, że bolą uda, łydki, czasem ból pojawi się pod kolanem. Napad zaczyna się nagle i trwa zwykle kilkadziesiąt minut, ale są przypadki, że może się przedłużyć nawet do kilku godzin. Dziecko może normalnie chodzić, a w ewentualnych badaniach obrazowych i laboratoryjnych nie widać odchyleń.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek innych objawów typu wybroczyny, obrzęk w miejscu bólu, czy gorączka koniecznie zgłoś się do lekarza. Bóle kończyn szczególnie te, powodujące utykanie, narastające przy dotyku bolesnego obszaru, związane z nadmiernym osłabieniem lub utratą wagi mogą być sygnałem alarmującym o rozwoju poważnej choroby.

Diagnoza bólu wzrostowego

W przypadku bólu wzrostowego nie ma specjalnego algorytmu diagnozy. Lekarze zwykle stosują tzw. diagnozę wykluczeń, czyli na podstawie wywiadu i badania w gabinecie odrzucają możliwe inne przyczyny występujących dolegliwości. W razie wątpliwości najczęściej zlecane jest prześwietlenie i morfologia krwi. Bóle wzrostowe nie wypływają na wynik badań i powinny one wyjść podobnie, jak u dziecka bezobjawowego.

Sposoby łagodzenia dolegliwości bólu wzrostowego

  • Ulgę przyniesie rozgrzanie bolącego miejsca. Możesz to zrobić na różne sposoby. Ciepła kąpiel, termofor pod kołdrą, czy masaż np. z dodatkiem rozgrzewającej maści.
  • W przypadku bardzo silnych napadów, które mogą dziecku np. utrudnić zasypanie, podaj środki przeciw bólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen np. Ibufen Junior, Nurofen Junior, Apap Junior.
  • Pomiędzy napadami ból zachęć dziecko do ćwiczeń rozciągających mięśnie, w których odczuwany był dyskomfort. Takie działanie pomoże złagodzić kolejny rzut.
  • Nie zapominaj, że okres wzrostu, jest czasem kiedy dziecko powinno dostarczać do organizmu wszystkich potrzebnych mu składników. Zrównoważona dieta jest bardzo istotnym czynnikiem harmonijnego rozwoju małego człowieka. Zadbaj o odpowiednią podaż witaminy D, wapnia i cynku.

Next Post

Obudź swoje jelita

wt. Kwi 14 , 2020
Bóle wzrostowe są powszechną dolegliwością u dzieci. Najczęściej zgłaszają one bóle nóg nasilające się w nocy. Bóle wynikają z intensywnego wzrostu organizmu i nie są powodem do niepokoju. Jak rozpoznać ból wzrostowy i pomóc dziecku z nim sobie poradzić? Charakterystyka bólu wzrostowego Bóle wzrostowe dotykają od 25, do 40% dzieci […]