Co na wrzody?

Wrzody żołądka są często bagatelizowanym schorzeniem, co jest dużym błędem. Brak leczenia może doprowadzić do powstania perforacji błony śluzowej, a wtedy konsekwencje dla zdrowia staja się często bardziej dotkliwe.

Skąd te wrzody?

Jest kilka przyczyn powstawiana wrzodów żołądka. Wśród nich wyróżnia się m.in. nadużywanie tytoniu i alkoholu, nieodpowiednią dietę bogatą w tłuszcze i cukry proste. Ich powstawaniu sprzyja też stresujący tryb życia, jedzenie ostrych, mocno doprawionych potraw oraz stosowania w nadmiarze leków przeciwzapalnych z grup NLPZ. Największy odsetek osób borykających się z wrzodami żołądka, dotyczy jednak zakażenia bakterią Helicobacter pylori, bo aż 70%, a w przypadku dwunastnicy ta liczba sięga nawet 90%.

Objawy wrzodów żołądka

Objawy są różne. Najczęściej jest to ból nadbrzusza po zjedzenie posiłku, ból nad pępkiem i poniżej mostka, niestrawność, wzdęcia, osłabienie, wymioty i mdłości, zgaga oraz spadek masy ciała. Zauważenie u siebie jakichkolwiek objawów, które mogą świadczyć o nadżerkach błony śluzowej żołądka, powinno skłonić do odwiedzenia lekarza i wykonania badania endoskopowego, dzięki któremu uzyskuje się dokładny obraz żołądka i dwunastnicy. Lekarz wykonujący badanie pobiera wycinek śluzówki do zbadania. Można też wykonać mniej dokładne badanie na obecność bakterii Helicobacter pyroli, badając krew w laboratorium analitycznym.

Leczenie

Wrzody żołądka  leczy się dosyć długo, aby wyeliminować skutecznie źródło problemu. Często chory wspiera się takimi farmaceutykami jak Ranigast, Gastranin Zdrovit czy Ranic. Jeśli okaże się, że schorzenie zostało wywołane przez Helicobacter pyroli, wtedy trzeba wdrożyć antybiotykoterapię oraz leki zobojętniajcie sok żołądkowy i antybakteryjne. Czasami podawane są dwa antybiotyki i  środki osłonowe, probiotyki i synbiotyki, których zadaniem jest m.in. odbudowa naturalnej flory bakteryjnej w żołądku. Oprócz tego należy drastyczne zmienić swoją dietę, rezygnując  z potraw tłustych, smażonych, kwaśnych i solonych. Powinny być to posiłki lekkostrawne, spożywane często a w mniejszych ilościach. Leczenie wrzodów żołądka to bardzo  istotna spraw. Oprócz leków i diety trzeba też wyeliminować stres i prowadzić zdrowy tryb życia, aby szybciej wrócić do zdrowia.

Next Post

Zadbaj o swoje paznokcie

czw. lis 14 , 2019
Wrzody żołądka są często bagatelizowanym schorzeniem, co jest dużym błędem. Brak leczenia może doprowadzić do powstania perforacji błony śluzowej, a wtedy konsekwencje dla zdrowia staja się często bardziej dotkliwe. Skąd te wrzody? Jest kilka przyczyn powstawiana wrzodów żołądka. Wśród nich wyróżnia się m.in. nadużywanie tytoniu i alkoholu, nieodpowiednią dietę bogatą […]