Dlaczego warto używać kubka miesiączkowego?

Miesiączka to cyklicznie powtarzający się czas, którego chyba żadna kobieta nie jest fanką. Każda z nas musi sobie w tych dniach poradzić z krwawieniem, które może ograniczyć naszą aktywność. Kiedy zdecydować się na podpaski, tampon lub kubeczek menstruacyjny?

Podpaska – tradycyjna osłona bielizny.

Podpaski są najstarszą i tradycyjnie wybieraną metodą ochrony bielizny podczas krwawienia miesiączkowego. Obecnie standardem są jednorazowe podpaski. Większość z nich, w jednej ze swoich warstw zawiera substancję żelującą. Środek ten wiąże krew menstruacyjną w wewnątrz wkładki. Dzięki temu wydzielina jest lepiej odizolowana od okolic intymnych, a kobieta może się czuć sucho i komfortowo. Podpaskę można dobrać odpowiednio do swoich preferencji i potrzeb pod względem składu (np. zawartość wspomnianego środka żelującego lub jedynie wkładu watowego), kształtu i przede wszystkim obfitości krwawienia. Ponieważ podpaski nie przetrzymują krwi wewnątrz pochwy i nie są do niej wprowadzane, to nie przyczyniają się do wystąpienia lub nasilenia infekcji intymnych, co jest ich główną zaletą. Niestety stosowanie podpasek może znacząco obniżyć komfort podczas uprawiania ulubionej aktywności fizycznej, a skorzystanie z basenu wręcz uniemożliwia z oczywistych powodów.

Tampon – niewidoczne, ale mogą przyczynić się do infekcji

Tampon umieszczany jest wewnątrz pochwy. Podobnie jak podpaskę można go dobrać pod względem kształtu i rozmiaru do własnych preferencji i krwawienia. Tampon zatrzymuje krew menstruacyjną wewnątrz pochwy, dzięki czemu możliwe jest pływanie z nim lub opalanie. Metoda ta jest szczególnie polecana w ciepłe dni, bo poza zatrzymaniem wydzieliny wewnątrz, to ogranicza również wydostanie się nieprzyjemnego zapachu. Oprócz tego ta i tak pocąca się okolica może nie być narażona na kontakt ze sztucznym materiałem podpaski, co ograniczy powstawanie podrażnień okolic intymnych. Z drugiej strony wprowadzenie tamponu do środka sprzyja otarciom wewnątrz pochwy, co może nasilać infekcje i objawy innych chorób intymnych.

Kubeczek menstruacyjny – nowość, do której nietrudno się przekonać.

Kubeczek menstruacyjny to wciąż nowość i próżno go szukać na półce z artykułami do higieny intymnej. Kubeczek menstruacyjny ma pojemność od 15 do 30 ml i może być używany wielokrotnie. Podobnie jak tampon, kuczek wprowadza się do pochwy, ale ponieważ nie zawiera w sobie żadnych substancji drażniących i jest absolutnie niewyczuwalny, to w dużo mniejszym stopniu sprzyja alergiom i infekcjom intymnym. Największym problemem w jego użytkowaniu może okazać się brak umywalki przy samej toalecie, zwłaszcza w miejsca publicznych. Poza tą niedogodnością, to uzywanie kubeczka wiąże się z oszczędnością i ochroną środowiska oraz bardzo dużym komfortem podczas nawet bardzo intensywnego uprawniania sportu.

Next Post

Zapalenie zatok przynosowych - jak leczyć?

wt. paź 20 , 2020
Miesiączka to cyklicznie powtarzający się czas, którego chyba żadna kobieta nie jest fanką. Każda z nas musi sobie w tych dniach poradzić z krwawieniem, które może ograniczyć naszą aktywność. Kiedy zdecydować się na podpaski, tampon lub kubeczek menstruacyjny? Podpaska – tradycyjna osłona bielizny. Podpaski są najstarszą i tradycyjnie wybieraną metodą […]