Gdy dziecko coraz częściej moczy się w nocy

Nocne moczenie wywołuje najczęściej zapalenie pęcherza u dziecka. To dość częsta dolegliwość, która różnie się objawia, w zależności od wieku. Najczęściej schorzenie wywołane jest przez bakterie, znacznie rzadziej przez wirusy i grzyby.

Skąd się bierze zakażenie dolnych dróg moczowych?

Przyczyn zapalenia pęcherza u dziecka może być wiele. Często są to braki w higienie dróg moczowych, przetrzymywanie przez dłuższy czas moczu i zaparcia. Czasami schorzenie wynika z  nieprawidłowej budowy anatomicznej i nieprawidłowej pracy pęcherza. U dziewczynek przyczyną może być rozprzestrzenianie się drobnoustrojów w moczowodach na skutek przedostawania się bakterii do cewki moczowej z ujścia pochwy. Najrzadziej spotyka się zachorowania na zapalenie pęcherza u dziecka drogą krwiopochodną, a jeśli już, to ma to miejsce u noworodków i młodszych niemowlaków. Aby zapobiegać wystąpieniu ww. objawów zakażenia, należy dbać o higienę, ale też podawać dziecku odpowiednią ilość płynów, co pomaga oczyszczać organizm z toksyn. Ważna jest tez konsultacja lekarska i podawanie odpowiednich leków w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wad w budowie układu moczowego. Nieleczone, mogą prowadzić do kolejnych problemów urologicznych.

Objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza u dziecka objawia się na różne sposoby. U noworodka często występuje wysoka gorączka, wymioty, ból brzucha, kolka jelitowa, a maluch staje się marudny i ma problemy ze snem. Starsze dzieci oddają z dużym problemem mocz, pojawia się pieczenie okolic ujścia cewki moczowej,  dochodzi do bolesności okolicy lędźwiowej i bólu podbrzusza. Mocz może przybierać mętny kolor i pachnieć amoniakiem, czasami schorzeniu współtowarzyszy gorączka.

Kiedy takie objawy pojawią się u dziecka, należy udać się do pediatry, który zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew. Oddany do badania mocz nie może pochodzić z pierwszego strumienia, ponieważ znajduje się w nim za dużo bakterii i wynik wyjdzie fałszywy.

Leczenie zapalenia pęcherza u dziecka polega na podawaniu antybiotyków (dożylnie lub doustnie). Dziecko powinno dużo pić, aby było dobrze nawodnione, a toksyny zostały wypłukane. W cięższych przypadkach potrzebny jest kilkudniowy pobyt w szpitalu.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego trzeba robić wszystko, aby wyeliminować możliwość zakażenia. Stosować odpowiednią higienę i łagodne kosmetyki pielęgnacyjne. Oprócz tego należy wzmacniać odporność dziecka, aby nie było podatne na „łapanie” infekcji.

Next Post

Jak spowolnić proces starzenia?

wt. Paź 8 , 2019
Nocne moczenie wywołuje najczęściej zapalenie pęcherza u dziecka. To dość częsta dolegliwość, która różnie się objawia, w zależności od wieku. Najczęściej schorzenie wywołane jest przez bakterie, znacznie rzadziej przez wirusy i grzyby. Skąd się bierze zakażenie dolnych dróg moczowych? Przyczyn zapalenia pęcherza u dziecka może być wiele. Często są to […]