Gnidy przyczyną rozwoju wszawicy

Wszy to owady żywiące się krwią, żerujące na skórze głowy. Wesz wywołuje chorobę pasożytniczą, tzw. wszawicę. Jest to przypadłość, która nie zawsze wynika z braku higieny. Warto wiedzieć, jak rozpoznać wszawicę i jak najszybciej usunąć gnidy z włosów, by nie doprowadzić do rozwoju poważnego stanu zapalnego skóry.

Skąd się biorą gnidy? Przyczyny i objawy wszawicy

Głównym objawem wszawicy jest silne swędzenie między innymi w okolicy skroni czy ciemienia. Swędzenie występuje równolegle z zaczerwienieniem skóry. Gnidy to jaja składane przez wszy u nasady włosa. Po kilku dniach wylęgają się z nich wszy, które po upłynięciu kilkunastu dni mogą się rozmnażać i składać kolejne jajeczka. Nieusuwane gnidy przyczynią się do rozwoju wszawicy, która nieleczona może spowodować poważne zmiany skórne. Wszawica najczęściej dotyka dzieci i młodzież. Rozwojowi wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzi takie jak szkoły, przedszkola czy akademiki. Nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny, przebywanie z osobą, która ma gnidy czy wspólne korzystanie z przedmiotów takich jak szczotka, grzebień czy ubrania mogą doprowadzić do zarażenia.

Jak usunąć gnidy i zapobiec rozwojowi wszawicy?

W momencie zdiagnozowania wszawicy należy jak najszybciej podjąć środki, które usuną gnidy, czyli jajeczka wszy oraz zlikwidują pasożyty, które już się wylęgły. Do skutecznej walki z wszawicą niezbędne są preparaty dostępne w aptekach. Można je kupić w postaci szamponu, sprayu, roztworu, żelu lub płynu. Tego typu preparaty nakłada się na całe włosy oraz skórę głowy oraz najczęściej zostawia na kilkanaście minut. W zależności od zastosowanego preparatu na gnidy i wszy należy też za pomocą gęstego grzebienia dokładnie wyczesać włosy w celu pozbycia się martwych pasożytów i jajeczek. Inne czynności, które należy przeprowadzić to:

– wyparzenie lub wyrzucenie przedmiotów osobistych takich jak grzebienie czy szczotki do włosów

– wypranie ubrań oraz pościeli w temperaturze co najmniej 60°C

– dokładne wyczyszczenie innych używanych przedmiotów przy pomocy preparatów owadobójczych

Gnidy i wszy to problem, który często dotyka przede wszystkim dzieci. Aby uchronić się przed wszawicą należy edukować dzieci na temat zasad prawidłowej higieny. Warto też regularnie sprawdzać, czy dziecko nie ma pasożytów. W przypadku znalezienia jajeczek lub wszy należy od razu zastosować preparaty zwalczające pasożyty, co zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.

Next Post

Jak prawidłowo dbać o swoją cerę?

czw. lut 13 , 2020
Wszy to owady żywiące się krwią, żerujące na skórze głowy. Wesz wywołuje chorobę pasożytniczą, tzw. wszawicę. Jest to przypadłość, która nie zawsze wynika z braku higieny. Warto wiedzieć, jak rozpoznać wszawicę i jak najszybciej usunąć gnidy z włosów, by nie doprowadzić do rozwoju poważnego stanu zapalnego skóry. Skąd się biorą […]