Hemoroidy: jak je pokonać?

To uciążliwy, a jednocześnie dość wstydliwy problem dotykający wielu osób na całym świecie. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i wielu uciążliwych dolegliwości. Ich powstawaniu sprzyja siedzący styl życia i niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie kawy i alkoholu oraz brak aktywności fizycznej. Jak można walczyć z hemoroidami? Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym profilaktyka stanie się skuteczniejsza, a ryzyko wystąpienia problemu – znacznie mniejsze.

Zdrowa dieta to podstawa!


Niewłaściwa dieta i brak błonnika – oto główne przyczyny powstawania żylaków odbytu. Zdrowa dieta ma zatem w profilaktyce ogromne znaczenie. Jak powinna ona wyglądać? Ważnym jej składnikiem są produkty zawierające błonnik, a więc produkty z pełnego ziarna oraz płatki owsiane. W walce z zaparciami oraz problemami związanymi z trawieniem pomocne są też naturalne jogurty, które z pewnością warto uwzględnić w swym menu. Ciemnozielone warzywa liściaste, ze względu na zawartość witaminy K, również powinny stać się ważnym składnikiem diety mającej chronić przed hemoroidami. Cennym składnikiem menu są też te produkty, dzięki którym naczynia krwionośne stają się mocniejsze. Pomóc tu może kasza gryczana, której cennym składnikiem jest rutyna. W walce o wzmocnienie naczyń włosowatych cennymi sojusznikami stają się wiśnie, czereśnie oraz owoce jagodowe, które dodatkowo dostarczają do organizmu wielu tak cennych dla zdrowia witamin.

Styl życia a hemoroidy


Na problemy związane z żylakami odbytu ogromny wpływ ma również styl życia. Otyłość, siedzący tryb życia i brak ruchu to poważne zagrożenie. Codzienne spacery lub prosta gimnastyka mogą okazać się cennym wsparciem i zapewnić dodatkową ochronę przed tym dokuczliwym problemem.

Co może pomóc?


Z jakich metod można skorzystać w chwili, gdy pojawią się hemoroidy? Co może przynieść ulgę i złagodzić dolegliwości? Nasiadówki w misce z zimną wodą są jedną z najbardziej tradycyjnych metod uśmierzania bólu. Pomocne mogą się też okazać okłady z aloesu lub zielonej glinki. W chwili, gdy głównym problemem stają się obrzęki, można skorzystać z ciepłej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Olejkiem szczególnie zalecanym jest w takim przypadku olejek lawendowy. Warto jednak pamiętać, że z takiego rozwiązania nie powinny korzystać ciężarne kobiety, które metodę leczenia żylaków odbytu koniecznie powinny skonsultować ze swym lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Prosty sposób na poprawę zdrowia

czw. cze 27 , 2019
To uciążliwy, a jednocześnie dość wstydliwy problem dotykający wielu osób na całym świecie. Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, mogą być przyczyną nie tylko bólu, ale i wielu uciążliwych dolegliwości. Ich powstawaniu sprzyja siedzący styl życia i niewłaściwa dieta, nadmierne spożycie kawy i alkoholu oraz brak aktywności fizycznej. Jak można walczyć z […]