Jak dbać o nos niemowlaka?

Media bombardują nas spotami z informacją, co na katar u niemowlaka zadziała najlepiej. Tymczasem nosek małego dziecka to wyjątkowo wrażliwy obszar. Zbyt agresywne działania mogą zrobić więcej szkody niż pożytku.

Kondycja górnych dróg oddechowych najmłodszych często niepokoi rodziców. Nie zawsze jednak kaszel, czy katar oznaczają chorobę. Maluszek, który jeszcze na dodatek dużą część dnia spędza w pozycji leżącej, jest bardzo wrażliwy na zmiany zachodzące w środowisku. To właśnie one bardzo często są powodem podrażnienia błon śluzowych nosa czy gardła. Zwróć uwagę na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza i częste odkurzanie. Nawet zbyt intensywny zapach płynu do płukania może mieć znaczenie.

Zacznij od naturalnych sposobów na katar

  • Ułóż dziecko tak, żeby główka była powyżej serca. Daj dziecku wyższą lub dodatkową poduszkę. U maluchów, które powinny spać jeszcze na samym materacu, wystarczy podłożyć coś pod nogi łóżeczka na jednym jego końcu. Innym sposobem jest podłożenia ręcznika lub kocyka pod materac w miejscu gdzie układamy główkę. Grawitacja pomoże naturalnie udrożnić nos
  • Nawilżaj błonę śluzową nosa, zarówno bezpośrednio za pomocą zakraplania soli fizjologicznej albo wody morskiej, jak i pośrednio poprzez odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach gdzie dziecko przebywa.
  • Czyść nosek dziecka. Maluchy najczęściej nie są w stanie same wydmuchać nosa i trzeba się wspomóc aspiratorem. Pamiętaj żeby nie robić tego za często. Wydzielina z nosa jest swojego rodzaju filmem chroniącym podrażnioną błonę. Zbyt mocne i częste jej usuwanie będzie nakręcało błędne koło.
  • Co na katar u niemowlaka dostaniesz w aptece? Możesz wybierać pomiędzy kroplami, którymi nasączysz poduszkę lub piżamkę dziecka, albo wlejesz jej naczynia z gorącą wodą, skąd zaczną się ulatniać z parą wodną. Okolice noska dziecka możesz posmarować maścią, np. majerankową. Uważaj tylko, żeby dziecko nie ubrudziło nią rączek i nie przeniosło maści do oczu. Wygodną formą są plastry. Olejki ulatniają się z nich przez kilka, do kilkunastu godzin. Nadają się do przylepienia na ubranko lub na meble.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Mówi się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Co jednak, kiedy walczymy z katarem nieinwazyjnymi sposobami, a katar nie chce odpuścić, albo stan dziecka się pogarsza. Oczywiście, w takiej sytuacji należy udać się do specjalisty. Zmiana koloru wydzieliny, niemożność udrożnienia nosa, czy pojawienie się innych symptomów infekcji, to znak, że o tym, co na katar u niemowlaka, powinien zadecydować lekarz.

Next Post

Zorganizuj w swoim domu mały salon SPA

pon. maj 4 , 2020
Media bombardują nas spotami z informacją, co na katar u niemowlaka zadziała najlepiej. Tymczasem nosek małego dziecka to wyjątkowo wrażliwy obszar. Zbyt agresywne działania mogą zrobić więcej szkody niż pożytku. Kondycja górnych dróg oddechowych najmłodszych często niepokoi rodziców. Nie zawsze jednak kaszel, czy katar oznaczają chorobę. Maluszek, który jeszcze na […]