Jak dbać o oczy, nos i uszy niemowlaka?

Pielęgnacja oczu, noska i uszu niemowlaka może na początku wydawać się trudna- w końcu wszystkie części ciała niemowlaka są tak małe i delikatne. Zabierając się do tych czynności pielęgnacyjnych, najważniejsze jest zachowanie spokoju i zaufanie swoim umiejętnościom. Trzeba również skompletować wszystkie niezbędne akcesoria.

Czyszczenie uszu niemowlaka najłatwiejszą czynnością.

Uszka niemowlaka oczyszczają się same – woskowina, którą produkuje śluzówka w przewodzie słuchowym, wycieka na zewnątrz i osadza się na małżowinie usznej. Zazwyczaj nie ma jej dużo, dlatego małżowinę u niemowlaka wystarczy przemywać dwa, trzy razy w tygodniu. Nie wolno używać do tego patyczków, gdyż można nimi uszkodzić błonę bębenkową lub spowodować powstanie tzw. korka, który jest dużo trudniejszy do usunięcia. Najlepiej użyć miękkiej chusteczki higienicznej bądź nasączonego ciepłą wodą wacika. Palcem owiniętym w chusteczkę należy przetrzeć delikatnie zewnętrzną część małżowiny usznej, pamiętając o miejscu za uchem, gdzie mogą zbierać się resztki mleka. Do czyszczenia uszek niemowlaka przydać może się specjalny preparat, który pomoże wydostać wydzielinę z uszu, a dodatkowo działa bakteriobójczo i łagodząco.

Sól fizjologiczna do nosa i chusteczki- akcesoria potrzebne do higieny małego noska.

Higiena nosa jest bardzo istotna ze względu na rozwój dróg oddechowych dziecka. Zatkany nos może powodować rozdrażnienie, gorszy sen, brak apetytu i trudności z oddychaniem, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na tę część pielęgnacji. Do codziennego użytku wystarczy sól fizjologiczna do nosa oraz chusteczki. Gdy wydzieliny w nosku jest dużo, przydać się może gruszka lub specjalny aspirator. Do odessania wydzieliny za pomocą aspiratora konieczna będzie sól fizjologiczna do nosa, po to, aby rozrzedzić wydzielinę, a dzięki temu dużo łatwiej będzie ją usunąć. Wystarczy wpuścić do noska tylko kilka kropel soli, a wyczyszczenie noska u niemowlaka przebiegnie bez trudu.

Do pielęgnacji oczu wystarczy woda i wacik.

Oczy niemowlęcia są niezwykle wrażliwe i wymagają delikatnego podejścia, dlatego nie należy stosować w przypadku ich czyszczenia żadnych mydeł ani preparatów kosmetycznych, nawet jeśli nie szczypią maluszka w oczy. Codzienna pielęgnacja oczu zapobiega zapaleniu spojówek, dlatego warto ją wykonywać dwa razy dziennie- rano i wieczorem.

Nie trzeba posiadać specjalnych akcesoriów, aby przemyć oczy niemowlaka. Wystarczy wacik nasączony ciepłą, przegotowaną wodą i przetarcie oczu od zewnętrznej do wewnętrznej strony. Jeżeli czynność wymaga powtórzenia, należy użyć czystego wacika. Trzeba pamiętać, aby wykonywać tę czynność czystymi rękoma.

Next Post

Witamina C- fakty i mity

niedz. wrz. 20 , 2020
Pielęgnacja oczu, noska i uszu niemowlaka może na początku wydawać się trudna- w końcu wszystkie części ciała niemowlaka są tak małe i delikatne. Zabierając się do tych czynności pielęgnacyjnych, najważniejsze jest zachowanie spokoju i zaufanie swoim umiejętnościom. Trzeba również skompletować wszystkie niezbędne akcesoria. Czyszczenie uszu niemowlaka najłatwiejszą czynnością. Uszka niemowlaka […]