Jak poradzić sobie z uciążliwym kaszlem?

Kaszel, szczególnie suchy, potrafi skutecznie utrudnić życie. Najczęściej trwa kilka dni, a zdarza się, że infekcja nie chce tak szybko odpuścić. Niemiłe drapanie w gardle, ciągły odruch kasłania, trudności w mówieniu i niemożność przespania kilku godzin w  nocy – zazwyczaj tak to wygląda, dopóki przeziębienie nie ustąpi.

Uciążliwe objawy infekcji

Zaczyna się niewinnie. Delikatne łaskotanie gardła, niewielki katar i osłabienie, które a stopniowo rozwija się w uciążliwą infekcję. Podrażnione gardło boli coraz bardziej, oczy łzawią i pieką, a mięśnie całego ciała dają o sobie znać tępym bólem. Rzęski nabłonkowe znajdujące się na śluzówce nosa i gardła, nie spełniają już swojej roli ochronnej. Podrażniają i powodują odruch kasłania.

Co więcej, po tylnej ściance gardła spływa wydzielina ropna, której na początku infekcji nie można w żaden sposób odkrztusić. W następstwie tych objawów dochodzi do problemów z mówieniem, nos jest zatkany, a zatoki dają o sobie znać. Niestety, pierwsze dni przeziębienia są bardzo trudne, dlatego nie ma w tym czasie niezawodnego środka na suchy kaszel. Warto jednak nawadniać organizm, a przede wszystkim podrażnioną śluzówkę górnych dróg oddechowych. Bezcenne są herbatki z dodatkiem miodu, cytryny oraz miodu,  które oprócz nawilżenia eliminują wirusy i bakterie.

Syrop na suchy kaszel

Oprócz przyrządzania własnych preparatów, które pomagają wyeliminować objawy kaszlu, często trzeba też kupić syrop na kaszel suchy. W ich składzie najczęściej znajdują się naturalne składniki, dzięki którym można szybciej pozbyć się objawów infekcji. Miód, olejki eteryczne i wyciągi roślinne np. z babki lancetowatej sprawiają, że gardło pokryte jest filmem ochronnym i przede wszystkim zyskuje odpowiedni poziom nawilżenia. Dużo dobrego daje też płukanie gardła ziołowymi mieszankami, np. z suszu z lipy czy szałwii. Tak samo zbawienny wpływ na suchy kaszel mają inhalacje na bazie ziół i olejków eterycznych. Nie zaszkodzi, a zapewne pomoże, sięgnięcie po sól kuchenną, która nie tylko nawilży, ale też odkazi drogi oddechowe. Te wszystkie środki wspomagają leczenie, poprawiając szybciej komfort codziennego życia.

Jeśli takie środki nie pomagają na kaszel suchy, trzeba też wziąć pod uwagę, że może to być infekcja bakteryjna i trzeba udać się po antybiotyk. Czasami kasłanie wywołują też inne schorzenia, np. refluks, dym papierosowy, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy stosowanie niektórych leków. To wszystko należy wziąć pod uwagę, kiedy kaszel nie będzie chciał ustąpić w przeciągu paru dni.

Next Post

Częste problemy dzieci w wieku przedszkolnym

pt Paź 25 , 2019
Kaszel, szczególnie suchy, potrafi skutecznie utrudnić życie. Najczęściej trwa kilka dni, a zdarza się, że infekcja nie chce tak szybko odpuścić. Niemiłe drapanie w gardle, ciągły odruch kasłania, trudności w mówieniu i niemożność przespania kilku godzin w  nocy – zazwyczaj tak to wygląda, dopóki przeziębienie nie ustąpi. Uciążliwe objawy infekcji […]