Jak przetrwać noc podczas choroby?

Jakakolwiek infekcja, czy nawet zwykłe przeziębienie bardzo uprzykrza życie. Szczególnie dotkliwe jest nasilenie objawów w nocy. Choć podczas choroby często śpimy zdecydowanie więcej, wprowadzając drzemki w ciągu dnia, to noc jest porą, podczas której najskuteczniej się regenerujemy.

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza

Optymalna wilgotność dla człowieka wynosi 40-60%. Utrzymanie odpowiedniego poziomu podczas choroby jest szczególnie ważne. W tym czasie nasze błony śluzowe są podrażnione ciągłym kaszle, czy katarem. Z tego powodu dobra jakość powietrza będzie korzystnie wpływać na ich regenerację i szybsze ustąpienie objawów.

  • Korzystaj z aromaterapii

W okolicy łóżka porozkładaj waciki nasączone olejkami eterycznymi np. eukaliptusowym, sosnowym, czy miętowym. Możesz też skropić nimi poduszkę lub piżamę. Nie przesadź z ilością, bo takie rozwiązanie może być dla niektórych zbyt drażniące. W dużym naczyniu zaparz sporą porcję tymianku. Zawiera on tymol, który ma silne działanie przeciwzapalne.

  • Spij na wysokiej poduszce

Uniesienie głowy uchroni Cię przed zatykaniem nosa. Chociaż na początku może być Ci ciężko zasnąć, w takiej pozycji, to grawitacja działa na Twoją korzyść i pomaga w naturalny sposób udrożnić nos.

  • Dużo pij

Picie dużych ilości wody pozwala szybciej oczyścić organizm z toksyn. Zwiększona ilość płynów sprzyja rozrzedzeniu wydzieliny z nosa i gardła, co ułatwia jej ewakuację. W tym wypadku warto posłuchać rad babci. Mówiła, że na przeziębienie pomaga herbatka. I miała rację. Wypicie naparu z tymianku, podbiału, czy prawoślazu pomoże poradzić sobie z kaszlem. Herbata z dodatkiem malin lub miodu na pewno też nie zaszkodzi.

  • Dobierz na wieczór odpowiednie leki

Pamiętaj, że leki wykrztuśne należy przyjmować nie później niż o godzinie 17. Wzięcie tak działających substancji zbyt późno spowoduje, że kaszel będzie Cię męczyć przez noc i nici ze spokojnego snu. Wieczorem zadbaj o porządną toaletę nosa. Przepłucz go solą fizjologiczną, możesz też użyć zestawu do irygacji zatok. To dobry moment, że by środek do nosa typu Xylogel, Otrivin, Nasic. Substancje w nich zawarte pomogą zmniejszyć obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa. Już po kilku chwilach powinno się dużo swobodniej oddychać.

  • Miej w pobliżu wszystko, co potrzebne

Na wypadek przebudzenia w nocy miej przy łóżku spray do nosa, chusteczki i szklankę wody. Pozwoli Ci to szybko poradzić sobie powodem wybudzenia. Brak podstawowych rzeczy przy łóżku zmusi Cię do wstania. Możesz się szybko rozbudzić i ciężko będzie z powrotem zapaść w słodki sen, o który i tak ciężko podczas choroby.

Next Post

Bóle wzrostowe – koszmar dziecięcych nocy

niedz. kwiecień 12 , 2020
Jakakolwiek infekcja, czy nawet zwykłe przeziębienie bardzo uprzykrza życie. Szczególnie dotkliwe jest nasilenie objawów w nocy. Choć podczas choroby często śpimy zdecydowanie więcej, wprowadzając drzemki w ciągu dnia, to noc jest porą, podczas której najskuteczniej się regenerujemy. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza Optymalna wilgotność dla człowieka wynosi 40-60%. Utrzymanie odpowiedniego […]