Jak sobie radzić z aftami?

Afty pojawiające się w jamie ustnej to nadżerki bądź owrzodzenia. Pokryte są białym nalotem i wyglądają bardzo nieestetycznie. Te chorobowe zmiany mogą być również otoczone zapalnym obrzeżem. Najczęściej znikają samoistnie po pewnym czasie, ale czasami niezbędna jest konsultacja lekarska.

Gdzie występują afty i skąd się biorą?

Afty występują na języku, wewnętrznej części policzków, podniebieniu miękkim i na wargach. Mogą pojawiać się nawrotowo, nawet raz w roku. Zazwyczaj nie przekraczają rozmiaru 0,5 cm i znikają samoistnie po ok. 14. dniach. Pojawiają się pojedynczo lub w większych skupiskach. Schorzenie to stwarza duży dyskomfort. Afty utrudniają jedzenie i mówienie. Ważne jest jednak to, że chory nie zaraża, ponieważ afty nie są wywołane wirusem. Do końca nie wiadomo, jakie jest ich źródło. Jedynie badania medyczne mogą pomóc w ocenie jednostkowej sytuacji pacjenta. Wiadomo jest na pewno, że narażeni na afty są zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku. Domniemywa się, że za schorzenie odpowiada najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Może to być próchnica, protezy, uszkodzenia śluzówki, czynniki stresogenne, alergie, leki, zaburzenia autoimmunologiczne, ale również genetyka.

Jak sobie radzić z aftami? Co stosować, aby uzyskać szynka poprawę?

W każdej aptece można dostać wiele różnych środków na afty. Wśród nich znajdują się takie preparaty, jaki octanisept,    sachol czy dentosept. Bardzo pomocne mogą okazać się domowe sposoby, np. stosowanie płukanek ziołowych, np. z szałwii czy rumianku. Często stosuje się również płukankę sporządzoną z łyżeczki soli i wody. Gojenie aft przyspiesza również przykładanie do rany wody utlenionej. Na afty można też położyć torebkę z herbatą, co wysuszy i złagodzi zmiany chorobowe. Oprócz używania ziół, żelu i maści przeciwzapalnych warto zastosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim do jadłospisu powinny zostać wprowadzone warzywa i owoce, aby zapewnić sobie codzienną dawkę witamin (szczególnie B, E, A i C) i minerałów (cynk, żelazo). Należy ograniczyć ilość spożywanych cukrów i produktów przetworzonych. Niewskazane są natomiast cytrusy, pomidory, orzechy, brokuły oraz herbata, kawa i kakao. Trzeba też zmniejszyć ilość pokarmów ciepłych i kwaśnych.

Oprócz stosowania środków odkażających miejscowych, jak i diety, bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej. Wyleczenie ubytków zębowych i zdjęcie ze szkliwa kamienia. Pomocne okazują się także płyny do płukania jamy ustnej.

Działania profilaktyczne mogą uchronić przed wystąpieniem aft. Lepiej więc dbać o stan swojego uzębienia i ogólnie jamy ustnej, zanim pojawią się afty.

Next Post

Jak zdrowy tryb życia wpływa na poprawienie kondycji organizmu

sob. Maj 16 , 2020
Afty pojawiające się w jamie ustnej to nadżerki bądź owrzodzenia. Pokryte są białym nalotem i wyglądają bardzo nieestetycznie. Te chorobowe zmiany mogą być również otoczone zapalnym obrzeżem. Najczęściej znikają samoistnie po pewnym czasie, ale czasami niezbędna jest konsultacja lekarska. Gdzie występują afty i skąd się biorą? Afty występują na języku, […]