Jak spowolnić proces starzenia?

Starzenie się organizmu jest nieodzowne, ale zawsze można starać się ten proces opóźnić. Oprócz odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i minerały trzeba pamiętać o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, pić odpowiednie mieszanki ziołowe, hartować organizm i prowadzić zdrowy styl życia.

(Bez)cenne składniki odżywcze

Dobrze zbilansowana dieta i detoks  to wielkie dobrodziejstwo. Pozbywanie się toksyn z organizmu i dostarczenie mu niezbędnych witamin i minerałów pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem ciała i ducha. Bardzo ważne jest pożywne śniadanie, które zaaplikuje organizmowi na cały dzień duży zastrzyk energii. Dlatego na stole nie powinno zabraknąć nabiału, dobrych tłuszczów i węglowodanów złożonych. Posiłki te powinny dostarczyć odpowiedniej ilości białka zarówno zwierzęcego, jak i roślinnego. Jeśli chodzi o tłuszcze, najlepiej by były  to omega 3 i omega 9, których źródło znajdziemy w tłustych rybach, orzechach, pestkach dyni i nasionach. Natomiast podaż węglowodanów złożonych nie powoduje nagłego wyrzutu insuliny do organizmu, a co za tym idzie, nie odczuwa się tak często głodu. Węglowodany złożone wchłaniane są wolniej, nie tak jak cukry proste. Nie można też zapominać o nabiale, np. jajkach, jogurtach naturalnych bogatych w żywe kultury bakterii niezbędnych do prawidłowej pracy jelit oraz maślankach i kefirach.

Witamina C – ważna dla zdrowia

Witamina C to świetny antyutleniacz. Wspomaga odporność organizmu oraz wspiera produkcję kolagenu, dzięki któremu skóra jest jędrniejsza, a rany goją się szybciej. Oprócz tego witamina C działa dobroczynnie na układ nerwowy i krwionośny, a także chroni komórki przed uszkodzeniem. Kwas askorbinowy jest więc bardzo ważny dla utrzymania dobrej kondycji ciała i ducha. Niestety, witaminę C łatwo można stracić poprzez wysiłek fizyczny, stres, nadmiar cukru oraz w czasie przechodzenia stanów zapalnych. Niektóre leki również wpływają na pojawianie się jej niedoborów. Trzeba więc pamiętać, aby witamina C była zawsze w centrum naszej uwagi. Można ją znaleźć m.in. w owocach i warzywach, np. w natce pietruszki, truskawkach, jagodach, czarnych porzeczkach, kapuście, kalafiorze czy szpinaku.

Nie bez powodu witamina C staje się częstym składnikiem kosmetyków upiększających. Różne kremy, serum, balsamy i maseczki pomacają odżywić i ujędrnić skórę, dzięki czemu jest bardziej sprężystą i promienieje naturalnym blaskiem.

Zdrowy tryb życia

Oprócz odpowiedniej diety i uzupełniania niedoborów witaminy C trzeba też pamiętać o zdrowym odpoczynku i wystarczającej ilości snu. W nocy organizm regeneruje się, a solidny relaks działa dobroczynnie na układ nerwowy. Ważny jest też codzienny ruch na świeżym powietrzu, jak również ćwiczenia w zaciszu swojego domu. Trening hartuje organizm, dotlenia mózg i komórki, a po solidnym wysiłku produkowane są w obfitości hormony szczęścia – endorfiny. Dlatego też poprawia się nastrój i funkcje poznawcze. Oprócz tego aktywność fizyczna zapobiega nadciśnieniu i innym problemom układu krążenia. Poprawia się siła, mięśni, ich wytrzymałość, oraz przybywa energii i co najważniejsze spowalnia się. proces starzenia. Kości są lepiej odżywione za sprawą stymulacji komórek do kościotwozrzenia. Oczywiście trzeba też pamiętać o witaminie D oraz odpowiedniej podaży wapnia, aby zachować układ kostno-stawowy w dobrej kondycji.

Nie tylko ruch, dieta i witamina C, ale też spora dawka optymizmu na co dzień pozwala spowolnić proces starzenia się organizmu i żyć pełnią życia.

Next Post

Jak poradzić sobie z uciążliwym kaszlem?

czw październik 17 , 2019
Starzenie się organizmu jest nieodzowne, ale zawsze można starać się ten proces opóźnić. Oprócz odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i minerały trzeba pamiętać o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, pić odpowiednie mieszanki ziołowe, hartować organizm i prowadzić zdrowy styl życia. (Bez)cenne składniki odżywcze Dobrze zbilansowana dieta i detoks  to wielkie […]