Jak szybko wrócić do formy, czyli jak wyleczyć urazy i kontuzje

Nie tylko sportowcy narażeni są na urazy i kontuzje. Każdego dnia można przeciążyć staw czy naciągnąć mięsień, co w konsekwencji prowadzi do bólu, ograniczenia ruchów czy nawet do stanów zapalnych. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku urazów, aby szybko i skutecznie pozbyć się bólu.

Najczęstsze kontuzje

Kontuzji można się nabawić wykonując najprostsze czynności. Do najczęstszych urazów, na które codziennie jest się narażonym w domu i w pracy, zalicza się:

– Stłuczenia, których można się nabawić przez upadek lub uderzenie. Objawiają się siniakami i lekką opuchlizną.

– Zwichnięcie czy skręcenie stawu, do którego może doprowadzić działanie zbyt dużej siły na staw znajdujący się w nienaturalnej pozycji. Silny ból i obrzęk mogą wymagać wizyty u specjalisty.

– Nadwyrężenie mięśni spowodowane np. przeciążeniem. W takim wypadku może pomóc gorąca kąpiel czy masaż.

Cięższe urazy, takie jak złamania, wymagają natychmiastowej pomocy lekarza. Niektóre kontuzje wymagają nastawienia uszkodzonego stawu. Lepiej nie próbować robić takich rzeczy samodzielnie, ponieważ można sobie tylko jeszcze bardziej zaszkodzić.

Co zrobić w przypadku urazu lub kontuzji?

Aktywność fizyczna zalecana jest przez każdego lekarza, jako najlepsza forma wzmocnienia swojego organizmu. Niestety podczas uprawiania sportu jest się narażonym na urazy i kontuzje. Te niegroźne można leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptece. Mowa tutaj o miejscowym leczeniu bólu mięśni, stawów czy sztywności np. w stawie barkowym. To zadanie doskonale spełniają preparaty takie jak Voltaren, Ibuprom Sport Żel czy Dicloziaja. Można ich używać także w przypadku bólów występujących przy chorobach zwyrodnieniowych stawów czy przy bólach reumatycznych oraz przy zmianach wywołanych urazami takimi jak stłuczenia czy skręcenia. W momencie wystąpienia urazu lub kontuzji bardzo ważne jest usztywnienie nadwyrężonego stawu lub mięśnia oraz zastosowanie kompresów chłodzących, które zmniejszą opuchliznę. Cięższe urazy należy usztywnić przy pomocy opasek elastycznych oraz stabilizatorów stawów. Oprócz preparatów stosowanych miejscowo warto też sięgnąć po środki przeciwbólowe oraz przede wszystkim przeciwzapalne, które zapobiegną rozwojowi groźnego stanu zapalnego.

Next Post

Jak wzbudzić zaufanie na spotkaniu biznesowym?

sob Kwi 4 , 2020
Nie tylko sportowcy narażeni są na urazy i kontuzje. Każdego dnia można przeciążyć staw czy naciągnąć mięsień, co w konsekwencji prowadzi do bólu, ograniczenia ruchów czy nawet do stanów zapalnych. Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku urazów, aby szybko i skutecznie pozbyć się bólu. Najczęstsze kontuzje Kontuzji można się nabawić […]