Jak żyć z alergią, aby była mniej dokuczliwa?

Alergicy muszą się borykać Z różnymi problemami natury zdrowotnej każdego dnia. Unikanie kontaktu z alergenem, dokuczliwe objawy i ciągłe leczenie to codzienność. Można jednak ułatwiać sobie życie poprzez podjęcie konkretnych kroków w walce z alergią.

Unikanie czynników uczulających to podstawa codziennej profilaktyki!

Nawet wtedy, gdy będziesz zażywać najlepsze leki na alergię, to i tak musisz dać z siebie znacznie więcej. Niektórzy bagatelizują kwestię alergenów, wystawiając wielokrotnie swój organizm na próbę. Przede wszystkim musisz unikać miejsc, w których znajduje się alergen. Jeśli są nim pyłki drzew, zminimalizuj spacery w czasie pylenia drzew lub wychodź w czasie, gdy będzie znacznie bezpieczniej. To pogoda determinuje życie przyrody. Liczy się temperatura, siła i kierunek wiatru itd. Dla alergika najlepszym czasem na spacer jest lekki chłód i czas tuz po deszczu. Wtedy rośliny wolniej kwitną, a krople deszczu powodują opadnięcie pyłków. Musisz też wiedzieć, ze słaby deszcz w słoneczny dzień nie jest jednak wybawieniem, a nawet powoduje wzrost alergenów w powietrzu.

Czystość ma ogromne znaczenie. Nie dopuszczaj do gromadzenia się pyłów w swoim domu!

Sprzątanie powinno być zawsze u ciebie na pierwszym miejscu. Gromadzenie się kurzu i innych zanieczyszczeń w mieszkaniu dla alergika jest niebezpieczne. Szczególnie jeśli masz uczulenie na kurz, stała troska o czystość jest dla ciebie kluczowa. To samo tyczy się osób uczulonych na sierść zwierzęcą, które z różnych przyczyn trzymają w domu pupila. Pyłki roślinne również mogą dostać się przez okna do domu. Najlepiej jednak, aby sprzątały osoby zdrowe. Unoszący się kurz czy pyłki podczas czyszczenia mebli i dywanów, może wzmóc objawy alergii.

Dziennik i dieta mogą być bardzo przydatne!

Jeśli jesteś alergikiem, na pewno wiesz, jak ważna jest dla ciebie odpowiednia dieta. Nie chodzi tu tylko o alergie pokarmowe, np. na białko zwierzęce czy gluten. Osoba cierpiąca na jakiekolwiek uczulenie powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe. Zwróć uwagę przede wszystkim na zdrowe tłuszcze, czyli kwasy tłuszczowe omega 3. Dzięki nim objawy alergii są zminimalizowane. Liczą się także ciepłe płyny ułatwiające odkrztuszanie, takie jak herbatki ziołowe czy herbata. Jedz warzywa i owoce, które zawierają nie tylko witaminy i minerały, ale też przeciwutleniacze. Wprowadzenie ich do jadłospisu na pewno wesprze odporność organizmu. Wprowadź również do diety naturalne probiotyki, które wesprą twoją florę bakteryjną, np. jogurty czy kiszonki. Pamiętaj również o domowych antybiotykach, takich jak czosnek, cebula czy imbir. Wzmocnią ochronę przed patogenami.

Jedziesz na wczasy? Nie zapominaj o alergii!

Planując czas wolny w wakacje, zwróć uwagę na klimat miejsca, do którego się wybierasz. Poszukaj informacji na temat roślinności i czasu pylenia drzew czy krzewów w danym regionie. Weź do podręcznej apteczki leki przeciwalergiczne bez recepty np. hitaxa fast, alergix, Allegra, czy te, które masz przepisane od lekarza. Lepiej przełożyć wyjazd o kilka dni bądź zmienić miejsce pobytu, jeśliby twój odpoczynek miał być zepsuty przez alergię.

Wakacje nie zwalniają z odpowiedzialności za swoje zdrowie. Alergik musi być zawsze ostrożny i dmuchać na zimne. Wystarczy chwila zapomnienia, aby później zmagać się z niekontrolowanymi objawami alergii.

Next Post

Smoczek w życiu Twojego dziecka- wady, zalety i trudny czas pożegnania

niedz. wrz. 13 , 2020
Alergicy muszą się borykać Z różnymi problemami natury zdrowotnej każdego dnia. Unikanie kontaktu z alergenem, dokuczliwe objawy i ciągłe leczenie to codzienność. Można jednak ułatwiać sobie życie poprzez podjęcie konkretnych kroków w walce z alergią. Unikanie czynników uczulających to podstawa codziennej profilaktyki! Nawet wtedy, gdy będziesz zażywać najlepsze leki na […]