Omdlenie: jak pomóc choremu?

Omdlenie jest bardzo często występującym problemem, a chwilowa utrata przytomności zdarzyła się większości osób przynajmniej raz w życiu. Mdleją osoby młode oraz starsze, omdlenia zdarzają się zdrowym oraz chorym.

Jakie przyczyny najczęściej są odpowiedzialne za chwilową utratę przytomności?


Często zdarza się, że przyczyną omdlenia jest przemęczenie. Nie można jednak wykluczyć, że chwilowa utrata przytomności nie ma związku z inną dolegliwością. Ciąża lub niedożywienie, niedokrwistość oraz problemy z ciśnieniem bardzo często objawiają się właśnie poprzez omdlenia. Bez wątpienia konsultacja z lekarzem odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku tych osób, którym omdlenie zdarzyło się w najmniej spodziewanym momencie. Każdy z nas może nie tylko na chwilę utracić przytomność, ale i stać się świadkiem takiego zdarzenia.

Jak można pomóc osobie mdlejącej?

Na czym polega pierwsza pomoc w takim przypadku? Podstawa to złagodzenie upadku lub też uchronienie osoby mdlejącej przed takim upadkiem. Następną czynnością jest ułożenie chorego na twardym podłożu. Pacjent powinien leżeć na plecach. W takiej pozycji należy sprawdzić jego stan ogólny oraz sprawdzić, czy nie pojawiają się problemy związane z oddychaniem. Kontrola oddechu jest tu bardzo ważna. Rozluźnienie odzieży oraz uniesienie nóg w taki sposób, by znalazły się one ponad poziomem serca to kolejne ważne czynności, dzięki którym można poprawić sytuację osoby nieprzytomnej. Warto też pamiętać, że w przypadku omdlenia nie można podawać osobie nieprzytomnej żadnych płynów. Zabronione jest też podkładanie pod głowę różnych przedmiotów czy też polewanie twarzy osoby nieprzytomnej wodą. Choć takie zachowanie często pojawia się w filmach, w rzeczywistości może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Reumatoidalne zapalenie stawów: czy można się przed nim uchronić?

nie Maj 19 , 2019
Omdlenie jest bardzo często występującym problemem, a chwilowa utrata przytomności zdarzyła się większości osób przynajmniej raz w życiu. Mdleją osoby młode oraz starsze, omdlenia zdarzają się zdrowym oraz chorym. Jakie przyczyny najczęściej są odpowiedzialne za chwilową utratę przytomności? Często zdarza się, że przyczyną omdlenia jest przemęczenie. Nie można jednak wykluczyć, […]