Reumatoidalne zapalenie stawów: czy można się przed nim uchronić?

Ta przewlekła choroba o charakterze zapalnym najczęściej rozwija się jako dolegliwość o podłożu autoimmunologicznym. Choć reumatoidalne zapalenie stawów często związane jest z problemami związanymi z układem autoimmunologicznym, nie brak i innych czynników sprzyjających tej chorobie. Wiadomo, że istotny wpływ na jej rozwój mogą mieć hormony. Dowodem na to jest fakt, iż wśród pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów dominują kobiety w okresie menopauzy oraz te, które ten okres mają już za sobą. Czynniki genetyczne oraz środowiskowe również mają wpływ na formę stawów, wiadomo również, że styl życia oraz sposób odżywiania się mogą przyczyniać się do jej rozwoju.

Jak zatem powinna wyglądać profilaktyka?

Warto zacząć od roli, jaką w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów odgrywa profilaktyka. Ponieważ jest to choroba przewlekła, znacznie łatwiej jest jej zapobiegać, niż walczyć z jej skutkami. Czy działania profilaktyczne w jej przypadku są związane z wyrzeczeniami? Nie! Wbrew pozorom nie trzeba wiele, by zapewnić stawom dobrą ochronę. Systematyczna aktywność fizyczna pozwala utrzymać stawy w dobrej formie, ważną rolę odgrywa również dieta. Owoce i warzywa, jako źródła cennych witamin i przeciwutleniaczy, odgrywają w niej istotną rolę. Marchew, brukselka czy kabaczek mogą stać się cennymi sojusznikami dla stawów. Przyprawą, która może pomóc w walce ze stanem zapalnym, jest imbir. Podobne właściwości ma też kurkuma oraz siemię lniane, które można dodawać do zup, sałatek i wielu innych potraw. Nienasycone kwasy tłuszczowe są kolejnym cennym składnikiem diety dla mocnych stawów, zatem po tłuste ryby morskie oraz olej lniany warto sięgać możliwie jak najczęściej. W przypadku osób, które mają problemy z obrzękami, pomocne stają się natomiast owoce jagodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Leki prosto z pasieki

niedz. Maj 26 , 2019
Ta przewlekła choroba o charakterze zapalnym najczęściej rozwija się jako dolegliwość o podłożu autoimmunologicznym. Choć reumatoidalne zapalenie stawów często związane jest z problemami związanymi z układem autoimmunologicznym, nie brak i innych czynników sprzyjających tej chorobie. Wiadomo, że istotny wpływ na jej rozwój mogą mieć hormony. Dowodem na to jest fakt, […]