Ropiejące rany: dlaczego są tak groźne?

Każda rana, nawet ta pozornie niewielka i niegroźna, może okazać się dla ludzkiego organizmu sporym zagrożeniem. Rany nie można ignorować, a każdy uraz wymaga nie tylko odpowiedniego oczyszczenia rany, ale i jej zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Starannie założony i systematycznie zmieniany opatrunek to podstawa. Dlaczego jest on tak ważny? Bo dzięki niemu można otwartą ranę uchronić przed kontaktem z bakteriami i zarazkami, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne. Ropa pojawiająca się w ranie jest przecież poważnym problemem, a jej obecność świadczy o zakażeniu bakteryjnym. W efekcie drobne skaleczenie może stać się przyczyną wielu dalszych problemów zdrowotnych.

Jaka ropa najczęściej pojawia się w ranach?

Rany mogą ropieć na wiele sposobów. Rzadka lub gęsta ropa może przybierać różną barwę. W zależności od rodzaju bakterii atakujących ludzki organizm może mieć ona barwę zielonkawą, choć najczęściej z rany wydostaje się gęsta i żółtawa wydzielina. Ropiejąca rana wymaga starannej opieki. Niezbędne staje się jej dokładne oczyszczenie, czyli odprowadzenie ropy. Jeśli taka czynność nie zostanie wykonana, może dojść do poważniejszej infekcji. Należy pamiętać, że bakterie istniejące w ropie mogą trafić do krwiobiegu i wraz z krwią przedostać się do organizmu. Efektem takiej infekcji jest szereg poważnych chorób, które mogą mieć poważne konsekwencje i których leczenie może stać się dość problematycznym i wymagającym cierpliwości zadaniem. By uniknąć zakażenia krwi niezbędne staje się zatem usunięcie z rany ropy wraz z powodującymi ropienie bakteriami. Po oczyszczeniu rany stosowane są zazwyczaj specjalne pudry, które działają jak antybiotyki i chronią ranę przed nawrotem infekcji. Należy też pamiętać, że taka rana powinna zostać odpowiednio zabezpieczona. W takim przypadku ważna staje się też troska o to, by opatrunek zawsze pozostawał czysty. To najlepszy sposób na uchronienie rany przed zarazkami, które nawet przez niewielką rankę mogą trafić do ludzkiego organizmu i wyrządzić w nim wiele szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Omdlenie: jak pomóc choremu?

niedz. maj 12 , 2019
Każda rana, nawet ta pozornie niewielka i niegroźna, może okazać się dla ludzkiego organizmu sporym zagrożeniem. Rany nie można ignorować, a każdy uraz wymaga nie tylko odpowiedniego oczyszczenia rany, ale i jej zabezpieczenia przed zabrudzeniem. Starannie założony i systematycznie zmieniany opatrunek to podstawa. Dlaczego jest on tak ważny? Bo dzięki […]