Skurcze nóg i zespół niespokojnych nóg

Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg to dwa problemy, które często występują w parze. Jaka jest różnica między nimi?

Skurcze nóg objawiają się nagłym i intensywnym bólem nogi. Zazwyczaj ból ten dotyczy mięśni łydki, zdarza się jednak, że atakuje on również stopę. Zespół niespokojnych nóg objawia się natomiast mrowieniem oraz uczuciem pulsowania mięśni głęboko w nogach. W celu pozbycia się tego nieprzyjemnego uczucia zazwyczaj osoba dotknięta tą dolegliwością zaczyna poruszać nogami. Przyczyny tej drugiej dolegliwości pozostają niewyjaśnione. Wiadomo, że najczęściej zjawisko to pojawia się u osób po 30. roku życia i nasila się wraz z wiekiem. Udowodniono również, że występowanie zespołu niespokojnych nóg wiąże się najczęściej z niedoborem żelaza oraz kwasu foliowego. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększają takie zachowania, jak palenie oraz wypijanie zbyt dużych ilości kawy.
Dolegliwości te zazwyczaj pojawiają się w nocy, co przeszkadza w spokojnym śnie. Skurcze nóg zazwyczaj pojawiają się w chwili, gdy następuje zmiana pozycji ciała. Zdarzają się jednak i takie osoby, którym przypadłość ta przeszkadza również w ciągu dnia. Często skurcze są przyczyną problemów z koncentracją oraz utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Szczególnie niebezpieczne są w przypadku osób prowadzących samochód.
Co zrobić w przypadku gdy pojawia się skurcz nogi? Skurcz łydki to problem, który można rozwiązać dzięki uniesieniu i wyprostowaniu nogi. W przypadku skurczów stopy najeży ją wyprostować i poruszać palcami. W przypadku zespołu niespokojnych nóg ulgę może przynieść zwykłe chodzenie. Czasem bardzo dobre efekty przynosi również gorąca kąpiel.

Aby zapobiec tym problemom, warto zadbać o prawidłową dietę. W szczególności powinno się zadbać o odpowiednią ilość żelaza w codziennej diecie. Przydatne może być też rozciąganie oraz masowanie mięśni nóg oraz stóp, szczególnie przed udaniem się na spoczynek.

Z preparatów ziołowych osobom cierpiącym na te dolegliwości zalecany jest wyciąg z koziołka lekarskiego – jest on szczególnie przydatny w przypadku zespołu niespokojnych nóg. Dodatkowo ułatwia on zasypianie, co dla osób mających problemy ze skurczami jest jego największą zaletą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Hemoroidy: jak je pokonać?

śr Cze 5 , 2019
Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg to dwa problemy, które często występują w parze. Jaka jest różnica między nimi? Skurcze nóg objawiają się nagłym i intensywnym bólem nogi. Zazwyczaj ból ten dotyczy mięśni łydki, zdarza się jednak, że atakuje on również stopę. Zespół niespokojnych nóg objawia się natomiast mrowieniem oraz […]