Skurcze nóg i zespół niespokojnych nóg

Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg to dwa problemy, które często występują w parze. Jaka jest różnica między nimi?

Skurcze nóg objawiają się nagłym i intensywnym bólem nogi. Zazwyczaj ból ten dotyczy mięśni łydki, zdarza się jednak, że atakuje on również stopę. Zespół niespokojnych nóg objawia się natomiast mrowieniem oraz uczuciem pulsowania mięśni głęboko w nogach. W celu pozbycia się tego nieprzyjemnego uczucia zazwyczaj osoba dotknięta tą dolegliwością zaczyna poruszać nogami. Przyczyny tej drugiej dolegliwości pozostają niewyjaśnione. Wiadomo, że najczęściej zjawisko to pojawia się u osób po 30. roku życia i nasila się wraz z wiekiem. Udowodniono również, że występowanie zespołu niespokojnych nóg wiąże się najczęściej z niedoborem żelaza oraz kwasu foliowego. Ryzyko wystąpienia tej dolegliwości zwiększają takie zachowania, jak palenie oraz wypijanie zbyt dużych ilości kawy.
Dolegliwości te zazwyczaj pojawiają się w nocy, co przeszkadza w spokojnym śnie. Skurcze nóg zazwyczaj pojawiają się w chwili, gdy następuje zmiana pozycji ciała. Zdarzają się jednak i takie osoby, którym przypadłość ta przeszkadza również w ciągu dnia. Często skurcze są przyczyną problemów z koncentracją oraz utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Szczególnie niebezpieczne są w przypadku osób prowadzących samochód.
Co zrobić w przypadku gdy pojawia się skurcz nogi? Skurcz łydki to problem, który można rozwiązać dzięki uniesieniu i wyprostowaniu nogi. W przypadku skurczów stopy najeży ją wyprostować i poruszać palcami. W przypadku zespołu niespokojnych nóg ulgę może przynieść zwykłe chodzenie. Czasem bardzo dobre efekty przynosi również gorąca kąpiel.

Aby zapobiec tym problemom, warto zadbać o prawidłową dietę. W szczególności powinno się zadbać o odpowiednią ilość żelaza w codziennej diecie. Przydatne może być też rozciąganie oraz masowanie mięśni nóg oraz stóp, szczególnie przed udaniem się na spoczynek.

Z preparatów ziołowych osobom cierpiącym na te dolegliwości zalecany jest wyciąg z koziołka lekarskiego – jest on szczególnie przydatny w przypadku zespołu niespokojnych nóg. Dodatkowo ułatwia on zasypianie, co dla osób mających problemy ze skurczami jest jego największą zaletą.

twoj-lekarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Hemoroidy: jak je pokonać?

śr Cze 5 , 2019
Skurcze nóg oraz zespół niespokojnych nóg to dwa problemy, które często występują w parze. Jaka jest różnica między nimi? Skurcze nóg objawiają się nagłym i intensywnym bólem nogi. Zazwyczaj ból ten dotyczy mięśni łydki, zdarza się jednak, że atakuje on również stopę. Zespół niespokojnych nóg objawia się natomiast mrowieniem oraz […]