Smoczek w życiu Twojego dziecka- wady, zalety i trudny czas pożegnania

Ssanie smoczka uspokaja płacz i niepokój u niemowlęcia, dlatego dla wielu rodziców jest wybawieniem. Istnieje także grono rodziców, którzy uważają smoczek za zbędny element, który może nawet zaszkodzić dziecku. Czy przyzwyczajać niemowlę do smoczka, wiedząc, że pożegnanie z nim będzie bardzo trudne?

Korzyści ze stosowania smoczków jest wiele.

Ssanie smoczka pomaga niemowlętom wyciszyć się, gdy płaczą nie z głodu, a z niepokoju lub z niezaspokojonego odruchu ssania. Jeśli smoczek pomaga, to można go bezpiecznie podawać w kryzysowych sytuacjach. W przyszłości łatwiej zaś oduczyć dziecko ssania smoczka niż ssania kciuka. Ponadto smoczek daje ukojenie dziecku cierpiącemu na kolkę. Zasypianie ze smoczkiem chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Jest więc wskazane usypianie dziecka ze smoczkiem w buzi, lecz nie należy wkładać smoczka do buzi śpiącemu dziecku.

Posiadanie smoczka uspokaja nie tylko dziecko, ale też rodziców, którzy dzięki niemu mają sposób na przetrwanie ciężkiej nocy, czy dłuższej podróży samochodem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że smoczek nie może zastępować częstego kontaktu z rodzicami, czy być substytutem bliskości.

Smoczek może wywoływać negatywne skutki.

Istnieje podejrzenie, że dzieci używające smoczek mogą częściej chorować na zapalenie ucha środkowego. Poza tym może zdarzyć się tak, że zbyt wczesne wprowadzanie smoczka może doprowadzić do sytuacji, gdzie noworodek będzie mylił ssanie smoczka ze ssaniem piersi mamy. Jest to negatywne zjawisko, ponieważ te dwie czynności wymagają innej techniki ssania. Z tego względu specjaliści zalecają, aby poczekać z wprowadzeniem smoczka do czasu, gdy dziecko skończy minimum pierwszy miesiąc życia.

Może się tak zdarzyć, gdy malec nie chce się oduczyć ssania smoczka. Wtedy mogą pojawić się problemy z nieprawidłowym ustawieniem zębów. Nadmierne ssanie smoczka prowadzi również do nienaturalnego układania ust i opóźnienia mowy.

Jak wybrać odpowiednie smoczki do butelek i do uspokajania malucha?

Smoczek do uspokajania oraz smoczki do butelek dla dziecka powinny być dopasowane do wieku dziecka i wykonane z bezpiecznych dla zdrowia tworzyw. Smoczki do butelek dla noworodków i dla kilkunasto- mięsięcznych dzieci, znacznie różnią się od siebie- przede wszystkim rozmiarem, kształtem i wielkością otworu przepływowego. Przy wyborze jakiegokolwiek smoczka najlepiej kierować się wiekiem dziecka. Czasem niemowlę samo daje znać, że kształt smoczka jest dla niego nieodpowiedni, dlatego wybór odpowiedniego jest uwarunkowany upodobaniami malucha.

Kiedy przychodzi czas pożegnania ze wszystkimi rodzajami smoczków?

Bezpieczne stosowanie smoczka polega głównie na tym, aby wybrać odpowiedni moment do odstawienia go. Odruch ssania powinien ulec osłabieniu już około 6-7 miesiąca życia, a zaniknąć między 1. a 2. rokiem życia. Najczęściej za wiek, gdy smoczek należy odstawić, uważa się okres między 12, a 18 miesiącem życia. Gdy dziecko kończy półtora roku to w zdecydowanej większości smoczek towarzyszy mu już jedynie z przyzwyczajenia i nie warto dłużej utrwalać nawyku ssania pustego smoczka.

Next Post

Jak dbać o oczy, nos i uszy niemowlaka?

śr. wrz 16 , 2020
Ssanie smoczka uspokaja płacz i niepokój u niemowlęcia, dlatego dla wielu rodziców jest wybawieniem. Istnieje także grono rodziców, którzy uważają smoczek za zbędny element, który może nawet zaszkodzić dziecku. Czy przyzwyczajać niemowlę do smoczka, wiedząc, że pożegnanie z nim będzie bardzo trudne? Korzyści ze stosowania smoczków jest wiele. Ssanie smoczka […]