Witamina D3 – dlaczego jest tak ważna dla ludzkiego organizmu?

Witaminy z grupy D występują w różnej formie. Jednym z ważniejszych dla ludzkiego organizmu związków jest witamina D3, która bierze udział w wielu istotnych procesach mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Jak zadbać o prawidłowy poziom tego składnika? Czym grozi jego niedobór?

Jaki wpływ na organizm ma witamina D3?

Pod wpływem promieniowania UV w wyniku przekształcenia witaminy D powstaje wit D3. Proces ten zachodzi w skórze i wystarcza on, by pokryć większość zapotrzebowania ludzkiego organizmu na ten związek chemiczny. Niedobory można uzupełnić poprzez odpowiednią dietę oraz suplementację. Wit D3 jest używana zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu chorób związanych z układem kostnym. Jej odpowiedni poziom wpływa korzystnie na:

– prawidłowy metabolizm kości, który zapewnia właściwy rozwój np. zębów

– zwalczanie próchnicy

– właściwy proces snu

– ochronę organizmu przed różnymi bakteriami, np. gruźlicy

Jeśli wit D3 w organizmie będzie na zbyt niskim poziomie, to możliwe są powikłania ze strony różnych układów: immunologicznego, kostnego czy nerwowego. Brak witaminy D3 może prowadzić do krzywicy i osteoporozy, chorób metabolicznych oraz do infekcji, szczególnie u dzieci.

Witamina D3 – jak zadbać o jej prawidłowy poziom?

Wiedząc już, jak ważnym związkiem chemicznym jest wit D3, warto zadbać o jej prawidłowy poziom. O niedobory tego składnika można się martwić przede wszystkim w miesiącach, w których mniej przebywa się na słońcu (październik-maj). Warto w tym okresie pamiętać o spożywaniu produktów, w których wit D3 występuje w dużych ilościach. Można do nich zaliczyć przede wszystkim wędzone i świeże ryby, takie jak węgorz, śledź, łosoś czy szprotki. Omawiany związek można też znaleźć w żółtkach jaj, mleku, serze czy wątrobie wieprzowej. Witamina D3 zawarta w produktach spożywczych może jednak nie wystarczyć, dlatego warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach w postaci tabletek, aerozoli, proszku  lub kropli. Często ich skład poszerzony jest o dodatkowe witaminy, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przed suplementacją witamin można wykonać badania oraz skonsultować z lekarzem lub farmaceutą zalecaną dawkę omawianych preparatów.

Next Post

Gnidy przyczyną rozwoju wszawicy

pt Lut 7 , 2020
Witaminy z grupy D występują w różnej formie. Jednym z ważniejszych dla ludzkiego organizmu związków jest witamina D3, która bierze udział w wielu istotnych procesach mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego. Jak zadbać o prawidłowy poziom tego składnika? Czym grozi jego niedobór? Jaki wpływ na organizm ma witamina D3? […]