Zapalenie zatok przynosowych – jak leczyć?

Problemy z zatokami są powszechne. Przewlekły katar, a do tego ból głowy są jednymi objawów ich zapalenia. Nie ignoruj tego problemu, ponieważ bez odpowiedniego leczenia, choroba może przejść w stan przewlekły, którego dużo trudniej będzie się pozbyć.

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Zatoki, to kości w naszej czaszce wypełnione powietrzem. Podczas choroby ich śluzówka może być opuchnięta, a jama wypełnić się śluzem. Zapalenie zatok najczęściej dotyka zatok czołowych, szczękowych i skroniowych. Kiedy w tych przestrzeniach zachodzi proces chorobowy, poza katarem może nam doskwierać bardzo dotkliwy ból głowy. W zależności od tego, które zatoki są zaatakowane w największym stopniu, może się pojawić opuchlizna i ból w danej okolicy. Objawy mogą się nasilać po nocy, nad ranem oraz przy pochylaniu głowy. Wydzielina, która będzie zalegać w zatokach może być różna w zależności od tego czy w naszym organizmie rozwijają się wirusy, czy bakterie. W tym pierwszym wypadku katar będzie wodnisty i bezbarwny, a w tym drugim ropny, gęsty i trudny do usunięcia. W związku z tym, że przewlekła forma zapalenia zatok może nasilać się przy ogólnej, obniżonej odporności organizmu, to towarzyszyć nam będą zwykłe objawy przeziębienia, takie jak pogorszenie samopoczucia, podwyższona temperatura, czy zanik powonienia.

Lek na zatoki – naturalny, czy z apteki?

Leczenie zatok przynosowych nie jest skomplikowane, ale też nie jest łatwe. Zapalenia zatok jest przypadłością, w której poprawę przynoszą proste zabiegi stosowane regularnie przez długi okres czasu. Najważniejsze jest doleczenie zatok. Często po zwykłym przeziębieniu i pozornym zakończeniu jego leczenia pozostaje katar. Nie jest on bardzo uciążliwy, ale jeżeli się go nie pozbędziemy, to przy najbliższej możliwej okazji wróci ze zdwojoną siłą. Środki, które są przypisywane przez lekarzy w problemach z zatokami najczęściej są dostępne bez recepty w każdej aptece. Lek na zatoki najczęściej jest o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W przypadku problemów z zalegającą wydzieliną zaleca się również preparaty obkurczające śluzówkę. Nie należy z nimi jednak przesadzać, ponieważ większość z nich może za bardzo wysuszać śluzówkę nosa, co tylko pozornie będzie przynosić ulgę, a długofalowo pogorszy Twój stan. Z powodzeniem za to można używać domowych sposobów. Naturalny lek na zatoki to między innymi napar z bzu czarnego, czy zioła szwedzkie. Bardzo skuteczne są inhalacje ze zwykłej soli fizjologicznej, a w przypadku konieczności intensywniejszego nawilżania soli z dodatkiem kwasu hialuronowego. Pamiętaj, że choć zapalenie zatok to powszechny problem, zwykle poddający się leczeniu za pomocą leków dostępnych bez recepty, to jeżeli długo nie obserwujesz poprawy, albo kłopot pojawia się przy najmniejszej infekcji, a nawet zmianie pogody, to bezwzględnie udaj się do lekarza.

Next Post

Pestki moreli w codziennej diecie

czw Paź 22 , 2020
Problemy z zatokami są powszechne. Przewlekły katar, a do tego ból głowy są jednymi objawów ich zapalenia. Nie ignoruj tego problemu, ponieważ bez odpowiedniego leczenia, choroba może przejść w stan przewlekły, którego dużo trudniej będzie się pozbyć. Objawy zapalenia zatok przynosowych Zatoki, to kości w naszej czaszce wypełnione powietrzem. Podczas […]