Zmarszczki na twarzy – jak powstają?

Wraz z latami przybywa nam zmarszczek. Pierwsze pojawiają się na skórze już około dwudziestego piątego roku życia. Na proces starzenia się wpływa szereg czynników. Mechanizm powstawania zmarszczek jest jednak zawsze taki sam. Można go nieco spowolnić, stosując krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i do twarzy.

Co wpływa na pojawienie się zmarszczek?

Do czynników wpływających na pojawienie się zmarszczek – poza upływem czasu – zalicza się:

  • promieniowanie słoneczne – słońce przyspiesza mocno proces starzenia się skóry. Osoby, które regularnie się opalają muszą liczyć się z tym, że ich skóra znacznie szybciej pokryje się zmarszczkami;
  • geny – jeśli u naszej mamy i babci zmarszczki pojawiały się wolno, a skóra długo wyglądała bardzo młodo, można liczyć, że u nas będzie podobnie;
  • hormony;
  • sposób żywienia;
  • niewielka ilość tłuszczu – znienawidzony przez kobiety tłuszcz jest czynnikiem spowalniającym proces powstawania zmarszczek. Skóra osób bardzo chudych starzeje się zdecydowanie szybciej. Nie zawsze warto więc dążyć do sylwetki pozbawionej tłuszczu;
  • ubytki kości – jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do ubytków kostnych, trzeba liczyć się z szybszym pojawieniem się zmarszczek. Wszystko dlatego, że skóra zaczyna się nienaturalnie układać.

Zmarszczki nie są tym, co się nam podoba. Na szczęście można sprawić, że skóra na dłużej

zachowa młody wygląd. Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i na twarz to element pielęgnacji, o którym nie warto zapominać.

Czym są zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego, jak zmiana struktury skóry, a także szkieletu znajdującego się pod nią, a tworzonego przez elastynę oraz kolagen. Skóra młodych osób wolna jest od zmarszczek ponieważ zarówno kolagenu, jak i elastyny jest w niej naprawdę dużo. Tworzą one bardzo uporządkowaną i charakteryzującą się elastycznością strukturę, która gwarantuje właściwe napięcie skóry. Do tego dochodzi odpowiednia ilość kwasu hialuronowego, który jest swojego rodzaju naturalnym wypełniaczem. Jego ilość w naszej skórze wraz z wiekiem również się zmniejsza.

Jak tworzą się zmarszczki?

Kiedy struktura tworzona przez kolagen i elastynę zaczyna się rozpadać, a ilość kwasu hialuronowego w skórze się zmniejsza, dochodzi do jej zapadania się. Nie ma jej już co podtrzymywać na swoim miejscu. Dochodzi do pojawienia się zmarszczek, których ilość i głębokość wraz z wiekiem się zwiększają. Warto pamiętać, że tempo pojawienia się zmarszczek uzależnione jest również od rodzaju cery. Zdecydowanie szybciej starzeje się skóra sucha i wrażliwa. Ta tłusta i mieszana jest zdecydowanie mniej podatna na ten proces. Wszystko dlatego, że suchość jest cechą sprzyjającą powstawaniu zmarszczek.

Krem przeciwzmarszczkowy pod oczy: jaki wybrać?

Właściwa pielęgnacja to pierwszy krok do tego, aby opóźnić pojawienie się zmarszczek. W sprzedaży dostępne są różne kremy przeciwzmarszczkowe pod oczy i do twarzy. Wśród składników, których warto w nich szukać znajduje się kwas hialuronowy, a także witamina C i E. Są to substancje, które spowolnią nieco proces starzenia się skóry.

Zmarszczki to coś, czego chcielibyśmy się pozbyć. Odpowiednia pielęgnacja skóry i właściwa dieta sprawią, że ich pojawienie się można nieco opóźnić.

Next Post

Żylaki - dlaczego się pojawiają i co im sprzyja

śr. lut 10 , 2021
Wraz z latami przybywa nam zmarszczek. Pierwsze pojawiają się na skórze już około dwudziestego piątego roku życia. Na proces starzenia się wpływa szereg czynników. Mechanizm powstawania zmarszczek jest jednak zawsze taki sam. Można go nieco spowolnić, stosując krem przeciwzmarszczkowy pod oczy i do twarzy. Co wpływa na pojawienie się zmarszczek? […]
lek na żylaki