Żylaki – dlaczego się pojawiają i co im sprzyja

Żylaki to coraz częstszy problem. Występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w bardzo różnym wieku i zawsze związane są z niewydolnością żylną. Powstałych żylaków nigdy nie należy lekceważyć. Mogą one bowiem doprowadzić do dużo bardziej poważnych problemów. Na szczęście odpowiednie leczenie – na przykład dobrze dobrany lek na żylaki – to sposób na to, aby się ich pozbyć.

Żylaki – co to?

Żylaki to nic innego, jak nieprawidłowe poszerzenie żył. Są konsekwencją niewydolności żylnej. Pojawiają się wówczas, gdy żyła zaczyna się poszerzać i wydłużać, a więc wówczas, gdy zmienia swój przebieg. Okazuje się, że najczęściej pojawiają się u osób po czterdziestym piątym roku życia. Nie oznacza to jednak, że osoby młodsze nie muszą obawiać się żylaków. Należy bardzo mocno podkreślić, że żylaki nie są tylko problemem estetycznym. Jeśli nie będą leczone, mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Co sprzyja pojawieniu się żylaków?

Wskazać można szereg czynników, które istotnie zwiększają pojawienia się żylaków. Tym, co prowadzi bardzo często do wystąpienia żylaków jest siedzący tryb życia. Brak ruchu i kilka godzin dziennie spędzane za biurkiem to poważny czynnik ryzyka. Co jednak ciekawe, także osoby stojące przez wiele godzin – na przykład fryzjerzy – narażone są na żylaki.

Do istotnych czynników ryzyka zalicza się również:

  • nadwagę oraz otyłość;
  • palenie papierosów;
  • zaburzenia hormonalne;
  • stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – dotyczy kobiet;
  • noszenie zbyt obcisłych spodni, skarpet i podkolanówek;
  • zbyt mało witaminy C w diecie.

Co ciekawe, żylaki dotykają wyłącznie przedstawicieli rasy białej. W ogóle nie występują u Murzynów. Zdecydowanie częściej – bo aż pięciokrotnie – pojawiają się u kobiet niż mężczyzn.

Jak zapobiegać pojawieniu się żylaków?

Przede wszystkim trzeba wystrzegać się wielogodzinnego zarówno siedzenia, jak i stania. Jeśli nie jest to możliwe, należy możliwie jak najczęściej zmieniać pozycję. Podczas siedzenia trzeba wystrzegać się zakładania nogi na nogę. Warto odpoczywać z nogami uniesionymi do góry – wówczas krew może swobodnie z nich odpływać. Osoby z nadwagą powinny zadbać o prawidłową masę ciała. Koniecznie trzeba zatroszczyć się również o to, aby w diecie nie brakowało produktów zawierających witaminę C. Zalicza się do nich między innymi natkę pietruszki, owoce cytrusowe, czarne porzeczki. Ci, którzy palą powinni zdecydowanie rzucić bądź przynajmniej znacząco ograniczyć ilość wypalanych papierosów.

Lek na żylaki: co pomaga?

Okazuje się, że obecnie dostępny jest niejeden lek na żylaki. Jeśli zmiany nie są mocno zaawansowane, to na ogół w zupełności wystarczy stosowanie maści. Zawierają one bardzo często wyciąg z kasztanowca, który korzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. Specjaliści nierzadko zalecają również zażywanie witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, skutecznie je wzmacniając. Stosować można również leki dostępne na receptę, które usprawniają przepływ krwi.

Żylaki to poważny problem, który może zakończyć się tragicznie. Sprzyjają powstawaniu zakrzepów, co grozi nawet śmiercią. Dlatego nigdy nie należy ich lekceważyć.

Next Post

Olej z łopianu i jego kosmetyczne właściwości

niedz. lut 14 , 2021
Żylaki to coraz częstszy problem. Występują zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w bardzo różnym wieku i zawsze związane są z niewydolnością żylną. Powstałych żylaków nigdy nie należy lekceważyć. Mogą one bowiem doprowadzić do dużo bardziej poważnych problemów. Na szczęście odpowiednie leczenie – na przykład dobrze dobrany lek na żylaki […]
łopian